top of page

Adalı'nın İstekleri Benim Hedeflerim

Bir Adalı olarak, Ada'nın önceliklerini iyi biliyorum.

Ve sizlerle değişimi, geleceği birlikte belirleyeceğiz.

semavi dinler.jpg

Çok Kültürlülük

Adalarımız çok kültürlü ve bu sebeple de çok zengin bir ilçedir. Örneğin burada hem Latin Katolik, hem Rum Ortodoks hem de Ermeni kiliseleri olduğu gibi, Sinegog ve camilerimiz de var.

Adalarımızda yaşayan insanlarımızın bir kısmı burada doğmuş, bir kısmı Türk veya yabancı ama göçle gelmiş ve bir kısmı da İstanbul’a yakın ama doğa içinde yaşamayı seçmiş Adalılar. Ben zaman zaman “Burada bir üniversite açsak; dışarıdan akademisyene ihtiyaç olmaz” derim. İnanın doğrudur!

Adalar mutfağımız bu çok kültürlü lezzetleri barındırır. Sokak aralarında yürürseniz, evler bu çok kültürlü yaşamları fark edersiniz. Günlük yaşamın içinde bu renkliliği görürsünüz. Sabah bir fırına gidip çay içseniz, yan masada bir emekli diplomat veya bir tiyatro sanatçısı ya da değerli bir mimar ve diğer yan masada süpermarket çalışanları veya Adalarımızın elektrik tesisatçısı oturuyor olabilir. Bu kişiler birbirlerine statüsel bakmazlar; herkes herkesle selamlaşır.

Bununla birlikte, evet, Adalarımız, son 20 senede artan şekilde demografisini değiştirmekte! Musevi ve Hristiyan Adalılar arasında ayrılanlar olduğu gibi, başta Ruslar olmak üzere yeni yabancılar da gelmekte. Maalesef bazı gerici tarikatların da Adalarımız’a yerleştiğini biliyoruz.

Öte yanda sadece Adalar için değil, tarihi ve genel olarak sağlık turizmine yapabileceği katkılar düşünüldüğünde çok değerli olan Sanatoryumumuzun Diyanet’e verilmiş olması, kabul edilebilir olmadığı gibi, ilçemizde bu çok kültürlülüğü yok edebilecek bir yeni yapılanmanın önünü açıyor olabilir.

Sözün özü Adalar, ülkemizdeki otokratik baskıya rağmen, halen çok kültürlü yaşayabilen insanlarımızın ve demokratik yaşamın en güzel örneklerinden biridir. Bunu koruyabilmek, ve korumanın da ötesinde güçlenerek yaşamasını sağlamak, hedeflerimden biridir. Yani biz Adalarımız’da her inancın bayramını, seyranını yasaksız kutlayalım! Neden her sene ramazan iftarları yapılırken, Aralık ayında da Noel pazarları açılmasın? Her kültürün mutfağını Adalar Mutfağı olarak gelen turistlere sunalım, her inancın laiklik çatısında güven ve huzurla yaşaması için çaba gösterelim. Çünkü bildiğimizden korkmaz ve bildiğimizi ötekileştirmeyiz! İnsan bilmediğinden korkar ve bilmediğine öteki der! Adalarda hepimiz, hepimizi bilelim, yaşatalım. Uygarlık, budur.

bottom of page